  • ER-3-12-3836 Triple-Stacked Electric Pizza Oven
  • 208V 1PH 24000W
  • 208 V @ 8000 watts
  • one phase
Add to Quote
Additional Information
The Bakers Pride® model ER-3-12-3836 pizza oven is ideal for high-volume restaurants, offering the same durability and performance as our gas deck ovens but with the low maintenance of an electrical system. This triple-stacked model has three steel decks with 12” deck heights. In each oven, the independently controlled, U-shaped heating elements on top and bottom allow for uniform temperatures and perfectly balanced baking. This model is constructed with heavy-duty, .25″ angle iron frame, which is fully welded to allow for stacking.